Saveti i trikovi kako glodare držati dalje od useva

Saveti i trikovi kako glodare držati dalje od useva

Saveti i trikovi kako glodare držati dalje od useva!!! Nema ništa dosadnije od pronalaženja jazbina glodara na vašoj farmi ili nestalih useva. Pa, ovo može biti prilično iscrpljujuće, posebno kada ste samo proveli dane pripremajući svoju farmu i sadnju useva. I postaje još dosadnije kada počnete da vidite miševe i pacove kako trče oko vaše farme. Ali ne brinite, jer ste došli na pravo mesto. U ovom članku će se raspravljati o nekoliko saveta i trikova kako glodare držati podalje od vaših useva. Uz ove savete, možete biti mirni znajući da su vaše biljke bezbedne. Ali pre svega, hajde da počnemo sa analizom znakova invazije glodara na vašoj farmi, kao i da pokrijemo neke od razloga zašto glodari mogu napasti vaše biljke.

Znaci invazije glodara na vašoj farmi

Morate znati da je glavna stvar koju glodari traže je sklonište, hrana i voda. Međutim, kada navodnjavate svoje useve, to im daje vodu. Pored toga, biljke ih dopunjuju hranom i skloništem. Stoga, ako ne vodite računa o glodarima, oni se mogu razmnožavati i na kraju naći put do vašeg doma. A mi to definitivno ne želimo.

Još jedno važno znanje koje treba imati je razlika između glodara koji napadaju vašu farmu. Postoje različiti znaci da pacov, miš, krtica, gofer, itd., uništavaju vaše useve. Kada dođete u kontakt sa bilo kojim od ovih glodara, postoji nekoliko značajnih osobina za dešifrovanje sa kakvom životinjom imate posla.

Imajući sve ovo na umu, neki pokazatelji da imate infestaciju glodara na vašoj farmi uključuju:

• Miševi trče okolo, posebno duž ograda.
• Male jame u blizini izvora vode – pokazatelj norveških pacova
• Izmet nalik pirinču na zemlji ili oko skrovišta
• Biljke nestaju preko noći, jer pacovi verovatno grizu useve iz korena
• Prisustvo humki na tlu je takođe pokazatelj invazije pacova.
• Izgrizite tragove na listovima ili vrhovima voća

Jasno je da bi pomoglo ako preduzmete nešto pre nego što bude prekasno. Hajde da zaronimo i pogledamo neke od trikova koje možete koristiti da odvratite glodare.

1. Obezbedite svoju kompostnu jamu

Koliko god to odvratno zvučalo, glodari poput miševa ostavljaju svoj izmet skoro svuda. A kompostna jama je još podložnija invaziji glodara nego bilo koje drugo područje. Najgore je što vas miševi ostavljaju podložnim bolestima poput hantavirusa. Ali, možete sprečiti da se to dogodi tako što ćete svaki dan okretati jamu za kompost.

Da biste tome dodali, morate s vremena na vreme da prskate svoju kompostnu jamu. To će pomoći da se glodari drže podalje. Takođe možete odlučiti da imate određeni period kada ćete ponovo posetiti svoju kompostnu jamu. A ovo je jedan od najlakših načina da držite glodare dalje od vaše farme.

2. Pregledajte svoju farmu

Neprekidno vodite računa da sprovodite inspekcije na svojoj farmi. Nema ograničenja koliko puta možete da pregledate jer će se glodari stalno vraćati. Povrh toga, proverite da li postoje rupe ili brazde na tlu. Još je bolja ideja ako počnete sa posedovanjem dobro održavane žitnice.

Zatim proverite sve ventilacione otvore i cevi. To će vam pomoći da budete svesni bilo kakve invazije i da se pobrinete za nju što je pre moguće. Svrha ovih inspekcija je da vam daju jasnu sliku o potrebi za bilo kakvom popravkom.

3. Zapečatite sve otvore

Nakon što pregledate i pronađete rupe i ventilacione otvore kroz koje prolaze glodari, odmah ih zapečatite. S tim u vezi, najefikasniji zaptivač je silicijum poliuretan. Dobra stvar u vezi sa ovim zaptivačem je što je bez mirisa.

Dakle, glodari neće naći izlaz jer će zaptivač kupiti još vremena da se uguše i uginu. To je odličan način da ispitate napad glodara vaših useva, posebno kada imate seosku kuću.

4. Pravljenje zamki za glodare

Zamke su verovatno jedan od najboljih načina da uhvatite pacove i miševe koji dovršavaju vaše useve. Zamislite da se jednog dana probudite i nađete tog škripavog miša koji daje besane noći u zamci. Koliko je to zadovoljavajuće? Pre svega, za ovaj posao najbolje odgovaraju drvene zamke. Međutim, drugi mehanizmi hvatanja, kao što su zamke za strujni udar i zamke za lepak, nisu tako efikasni.

Poslednje sredstvo za upotrebu je otrov. Ovo nije preporučljiv metod jer ćete ponekad zaboraviti mrtvog pacova, a vaše mačke mogu na kraju da ga pojedu. Takođe, mrtvi glodari koji leže oko vaše bašte mogu na kraju privući više insekata na vašu farmu koji mogu napasti vaše useve. I ne zaboravimo oštar, neprijatan miris u oblasti gde su mrtvi glodari.

5. Očistite sav izmet glodara

Očistite otvore za otvore neprijatnog mirisa i takođe pometite mali izmet. To će vam pomoći da postavite odlične uslove za rast vaših useva. To je takođe odličan metod za sprečavanje povratka drugih glodara.

Miris izmeta glodara će verovatno pozvati još glodara na vašu farmu. Stoga možete investirati u raspršivač ili sredstvo za čišćenje na bazi enzima. Ova dva su najpoznatija po svojoj krajnjoj efikasnosti u čišćenju izmeta glodara.

Drugi prirodni trikovi za kontrolu glodara

Uklonite sve izvore hrane oko vašeg doma ili blizu vaše farme. Neizbežno, ovo zaustavlja ulazak glodara u bilo koju prostoriju. S tim u vezi, držite sve ostatke u kontejnerima za skladištenje. Takođe, izbegavajte da kese za otpatke ostavljate otvorene, jer će to biti leglo za pacove i druge glodare.

Imajte mačku ili psa u svom domu. Prisustvo urina kućnog ljubimca i predatora oko plaši pacove. To je zato što stvara iluziju da je predator još uvek tu. Ako nemate ni mačku ni psa, možete razmisliti o korišćenju amonijaka da igra istu ulogu.

Možete koristiti i toaletne kolače. Oni stvaraju jak miris koji izluđuje glodare. Međutim, pazite da ih deca ne dohvate jer su potencijalno otrovne kada se konzumiraju.

Ukratko

Eto ga! Iz ovog članka, nadam se da sada imate najbolje savete i trikove kako glodare držati podalje od vaših useva.

Ostavite odgovor